Türk Eximbank'tan Hizmet İhracatçıları İçin "Hizmet Sigortası" Programı

06 Mayıs 2021Türk Eximbank, hizmet ihracatçıları için "Hizmet Sigortası" programını başlattı. 1989 yılından bu yana uygulanmakta olan Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası Programı'nın kapsamı genişletilerek hizmet bedelleri de sigorta kapsamına alındı.


Türk Eximbank'ın yaptığı açıklamaya göre, Hizmet Sigorta Programı kapsamında, Türk Eximbank tarafından kapsama alınan ülkelerdeki alıcılara sunulan 360 güne kadar vadeli hizmet bedelleri, alıcı firmalara tahsis edilen limitler çerçevesinde sigortalanmaya başlandı.


2017/4 sayılı Tebliğ’de belirlenmiş̧ döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler ile, Serbest Bölgelerde faaliyet gösteren firmaların yazılı bir sözleşme ve fatura ile sunduğu, alıcının yurt dışında ve/veya yurt içinde faydalandığı, ifası sonucunda vadeli bir alacak oluşan faaliyetler sigorta kapsamına alınacak olan hizmetler olarak belirlendi.


Program kapsamında, hizmet sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılarımızın, alıcılarının iflası veya borçlarını ödeyememesi gibi ticari riskler ile alıcıların ülkesinde karşılaşacakları politik risklerden kaynaklanan zararlarının yüzde 90'ı Türk Eximbank tarafından sigortalanırken, turizm, lojistik, yazılım gibi hizmet sektörlerimizde faaliyet gösteren firmalardan programa yönelik taleplerin alındığı açıklandı.