İnovaTİM İnovasyon Yarışması

15 Nisan 2020Sayın Üyemiz,
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda, Meclisleri çatısı altındaki Türkiye’nin en genç ve inovatif ailesine sahip İnovaTİM, tüm Dünya ülkelerini etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili yaşanan gelişmeler neticesinde “İnovasyon Büyüktür Pandemi” sloganı ile sadece üniversite öğrencilerine açık bir şekilde “İnovaTİM İnovasyon Yarışması” gerçekleştirmektedir. İnovaTİM İnovasyon Yarışması, COVİD-19 salgının yol açtığı sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik yenilikçi projeler üretilmesi hedefiyle pandemi öncesi, pandemi sırası ve pandemi sonrası olmak üzere 3 ana başlıkta 18 farklı senaryoya göre düzenlenmektedir.
 
Türkiye’de ilk kez kullanılan “özgelecek algoritmasıyla”, projeye başvuran öğrencileri en üretken olabileceği takım arkadaşlarıyla bir araya getirmeyi hedefleyen ve tamamen dijital ortamda gerçekleşecek olan yarışma, PDR (Ön Tasarım) raporu, CDR (Kritik Tasarım) raporu ve final sunumları ile tamamlanacaktır. Bu süreçte yine bir ilke imza atılarak sisteme yarışmacıların olası soruları öğretmeye başlanılarak ve arka planda bu sorulara otomatik cevap veren ve hatta projeleri için mentorluk yapabilecek bir yapay zeka algoritması geliştirilmeye başlanmıştır.
 
Bu gelişmeler ışığında, 01/04/2020 tarih ve 42 sayılı TİM Yönetim Kurulu’nda, bu yıl Türkiye’nin Makinecileri sponsorluğunda gerçekleştirilen “İnovaTİM İnovasyon Yarışması” kapsamında, 3 ana başlıkta her bir kategorinin ilk 3’ü olmak üzere birinci gelecek ekibe 25.000 TL, ikinci gelecek ekibe 20.000 TL ve üçüncü gelecek ekibe 15.000 TL olmak üzere toplam 180.000 TL’lik para ödülü verileceği bildirilmektedir. 14 Nisan 2020 ile 8 Mayıs 2020 tarihleri arasında başvuruları alınacak olan İnovaTİM İnovasyon Yarışmasına ilişkin EK 1’de kapsamlı bilgi notu iletilmektedir.

Detaylar için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için: strateji@tim.org.tr