Türk Gastronomisinin İhracatı ve Süreçleri Toplantısı

06 Ağustos 2019Hizmet İhracatçıları Birliği-HİB ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Ticaret Bakan Yrd. Rıza Tuna TURAGAY’ın teşrifleriyle düzenlenen “Türk Gastronomisinin İhracatı ve Süreçleri” konulu gastronomi ve ekonomi alanındaki sınırlı sayıda kanaat önderlerinin katılımıyla ortak akıl toplantısı Büyükyalı’da düzenlendi.

Sn. Ahmet AKBALIK, Sn. Hakan GÜLDAĞ, Sn. Kaya DEMİRER, Sn. Vahap MUNYAR, Sn. Ali ALP, Sn. Gökmen SÖZEN, Sn. Sahir EROZAN, Sn. Gamze CİZRELİ, Sn. Ebru KORALI, Sn. Talip AKTAŞ, Sn. Maksut AŞKAR, Sn. Müge AKGÜN, Sn. Ömür AKKOR ve Sn. Yavuz Can YAZICI’nın katılımlarıyla düzenlenen toplantıda, katılımcılar görüşlerini aktardı.

Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. AKBALIK, HİB olarak bu etkinlik ile hedeflerinin, Türk gastronomi sektörünün hem iletişimin geliştirilmesi hem de hak ettiği yere getirilebilmesi için sürdürülebilir bir strateji belirlenmesi olduğunu ifade etti. Gastronomi sektöründeki mevcut potansiyelin değerlendirilmesinin genel ihracatımız için de önemli olduğunu belirterek, sektör tanıtımının ileriye taşınmasının, ülkemizin tanıtımı ve döviz kazandırıcı hizmet ihracatını arttırma konusunda ciddi bir potansiyel oluşturacağına işaret etti.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Rıza Tuna TURAGAY, Gastronominin kültürümüzün ve tarihimizin önemli bir kısmını teşkil ettiğini belirterek, dünya mutfakları arasında ilk 10’a giriyor olmamızın, mutfağımızın dünyada tanındığı ve bu sektörümüzün büyük bir potansiyele sahip olduğu anlamına geldiğini vurguladı. Tanıtımı yapılabilecek kalitede restaurantların açılmasının kaliteli turistleri çekeceği, bu restaurantların markalaşmasının ülkemizin tanıtımına da katkı sağlayacağı ve gelen turist sayısını arttıracağını ifade ederken, markalaşmanın önemine dikkat çekti.

Sn. TURAGAY, sınırlı olan kaynakların en etkin şekliyle potansiyelinin yüksek olduğu bilinen Gastronomi sektörü için kullanılacağını belirterek, mutfak zenginliğimizin pazarlama açısından oldukça önemli bir alan olduğunu belirtti.  Gastronomi sektörünün, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de ilgili olduğunu belirten Sn. TURAGAY, diğer sektörleri tamamlayıcı ve destekleyici olan Gastronomi sektörünün hızlı bir ivme ile gelişmesi için Bakanlıkların iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Sn. TURAGAY, hizmet ihracatındaki rekabet gücümüzün mal ihracatına kıyasla daha fazla olduğunu, sektöre dair tanımlamaların ve doğru iş birliklerinin net olarak belirlenmesinin süreci kolaylaştırarak sektörü geliştireceğini belirti.

Sn. TURAGAY Gastronomi sektörü için Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarının koordineli çalışması gerektiğini, hizmet sektörleri ihracatının bir bütün haline getirilmesi gerektiğini ve birbirinden ayrılamayacağını dile getirdi.