8'inci Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni

03 Temmuz 2019Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından 3 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen 8'inci Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni’ne Birliğimiz tarafından stant ile katılım sağlanarak tanıtım gerçekleştirilmiş ve organizasyona katılan uluslararası öğrencilere eğitim hizmetleri sektörümüze yönelik Birliğimiz tarafından düzenlenen “Firma & Uluslararası Öğrenci İşbirliği Projesi” hakkında bilgi verilmiştir.

YTB tarafından sekizincisi düzenlenen Uluslararası Mezuniyet Töreni Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. İlgili organizasyona YTB Türkiye Bursları programıyla ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim gören ve mezun olan yaklaşık 1.500 uluslararası öğrenci de katılım sağlamıştır.

Ödül töreninde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY ve Sayın YTB Başkanı Abdullah EREN açılış konuşmaları yapmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanı konuşmalarında Türkiye burslarına bu yıl dünya genelinde yaklaşık 147 bin başvurunun bulunduğunu, burslara en çok başvurunun Suriye, Filistin, Afganistan, Yemen, Irak, Somali, Myanmar gibi sıkıntılar ile boğuşan ülkelerden geldiğini ifade ederek bu hususu ilgili programın asli gayesine ulaşmasının işareti olarak gördüklerini belirtmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanı ülkemizde kendi imkanlarıyla veya burslu olarak eğitim gören 182 farklı ülkeden 150 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıldığını, ülkemizdeki üniversitelerden uluslararası öğrencilerin akademik ve sosyal ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak şekilde kapasitelerinin geliştirmeleri için gayret göstermelerini beklediklerini ve 2023 yılında uluslararası öğrenci sayımızın 200 bine çıkarılmasının hedeflendiğini belirtmişlerdir.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY ise Türkiye Bursları programının kariyer planlamada önemli bir etkisinin olduğunun altını çizerek, uluslararası öğrencilere burs verilirken ülkelerin ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğuna dikkat çekmişlerdir.

Sayın YTB Başkanı Abdullah Eren de, YTB'nin uluslararası öğrenci hareketliliği çerçevesinde Türkiye Bursları programını 2012 yılından bu yana devam ettirdiğini belirterek, 2012 yılından beri 27 binin üzerinde öğrenciye burs verildiğini kaydetmiştir.