Ekonomi ve Gastronomide Yeni Dönem, Yeni Denklem

12 Haziran 2019Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) ve Büyükyalı iş birliğinde düzenlenen ‘Ekonomi ve Gastronomide Yeni Dönem, Yeni Denklem’ toplantısı, gastronomi sektörünün oyuncularını Büyükyalı Bulvar’da 12.06.2019 tarihinde bir araya getirdi.

Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Akbalık’ın ev sahibi olduğu etkinlikte, toplantının açılış konuşmasını Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci gerçekleştirdi. TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer; restorantların yurtdışına açılmasının ve marka değerinin, markalaşmanın öneminin hizmet ihracatına olan katkısını, Hizmet İhracatçıları Birliğine üyeliğin avantajlarının değerlendirilmesi gerektiğini ve bu konuda toplantıda bilgi alınabileceğini vurguladı.
    
Açılış konuşmalarının ardından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Atılım Murat, ekonominin yeni denklemi ve piyasa öngörülerini davetlilerle paylaştı. Marka Danışmanı Güven Borça ise gastronomide markalaşmanın, dünyaya açılmanın ve zincir gastronomi markaları yaratmanın ipuçlarını anlattı. Sonrasında Atılım Murat ve Güven Borça davetlilerin sorularını yanıtladı. Hizmet İhracatçıları Birliği temsilcileri, Birlik ve faaliyetleri konusunda katılımcılardan gelen soruları cevaplandırarak, üyelik ve avantajları hakkında bilgi aktardı.

Toplantının akabinde, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Genel Koordinatörü Vedat DİLBER ve Genel Sekreteri Şükran Yürekli ile Hizmet İhracatçıları Birliği’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Söz konusu ziyarette Genel Sekreterlik temsilcileri ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunularak TURYİD üyeleri ve gastronomi sektöründe faaliyet gösteren firmaların, Hizmet İhracatçıları Birliği’ne üyeliği ile faaliyetlerine katılımı vb. konular görüşüldü.