HİSER Projesi Destekleri Bilgilendirme Semineri

18 Haziran 2019
Birliğimiz organizasyonunda, 18 Haziran 2019 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda, HİSER Projesi Destekleri Bilgilendirme Semineri düzenlenmiştir. Birliğimize üye firmaların temsilcilerinin katılım sağladığı seminerde, İMMİB Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Fatih ÖZER açılış konuşması ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim Komitesi Başkanı Sayın Mustafa AYDIN’ın hitabını takiben, T.C. Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Oktay ERKILIÇ, HİSER Projesi ile ilgili yaptığı sunumda, projenin amacı, süreci ve önemli noktaları hakkında bilgi verdi.

Sayın Oktay ERKILIÇ yaptığı sunumda, HİSER Projesi’nin, firmaların uluslararası alanda rekabet gücünü artırarak, ihracatçı firmaların yararlanmasını sağlayacağını belirtti. Kümelenme anlayışı ile birlikte firmalar birlikte hareket ettiği için, bürokratik zorlukların en aza indirildiği, sistematik kopuklukların önüne geçildiği ve ihracatçı firmaların bilgi eksikliği sorununun çözüldüğü vurgulandı.
 
Sayın Oktay ERKILIÇ, yurt dışındaki yabancı firmaların Türkiye’ye dair bakış açılarının değiştirilmesinin Türk ihracatçı firmalar için elzem olduğunu ve HİSER projesi ile bunun gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Kümelenme bölgelerinin oldukça avantajlı olması sayesinde firmalarının zihinlerinde yer ettiğini, firmaların en iyi hizmetin kümelenme noktalarında olduğuna inandıklarını belirtti. Türk firmalarının HİSER projesinin hayata geçirilmesi akabinde birbirleri ile rekabet etmeyeceğini, uluslararası rekabet güçlerinin artarak yabancı pazarlarda yabancı firmalarla rekabet edeceklerini ifade etti.
 
Sağlık, eğitim, bilişim gibi sektörlerde yabancı pazarlarda Türkiye’nin ve hatta şehirlerin ön plana çıkarılabileceğini belirten ERKILIÇ, kümelenme bilincinin yaratılarak ülkemizin ve sektörlerimizin yurt dışı tanıtımlarının yapılacağını ifade etti. Böylece uluslararası pazarlarda Türk ihracatçısına rekabet avantajının sağlanacağının altını tekrar çizdi.
 
HİSER Projesi’nin uygulanma süreci hakkında da bilgi veren ERKILIÇ, proje ile birlikte firmalar için ulaşılabilir hedeflerin belirlenmesinin ardından bu hedefler için uygulanacak yol haritası hakkında bilgi verdi. Üç yıllık sürecek projenin ilk aşaması olan ihtiyaç analizi sürecinde profesyonel bir danışmanlık firmasının projeye katılan firmaların analizine ilişkin raporunun işbirliği kuruluşu ve ilgili firmalarla paylaşıldığını belirtti. Bundan sonraki süreçte, hazırlanan rapor doğrultusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verildiği ikinci aşamadan bahsetti. Yurt dışı pazarlama ve alım heyeti faaliyetleri ile birlikte, ihracatçı firmalarımızın potansiyel müşterileri ile bir araya getirildiği süreç hakkında bilgi verdi.
 
Sayın Oktay ERKILIÇ, sunumu takiben katılımcıların sorularını cevaplandırarak projeye dair detaylar aktardı.
 
Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Hizmetleri Komitesi Başkanı Sayın Mustafa AYDIN, HİSER Projesi ile amacın, bireyselliğin değil sektörlerin ön plana çıkarılması olduğunun altını çizdi. Ardından, Sayın Fatih ÖZER, daha önce mal ihracatına dair URGE Projeleri’nde İMMİB’in her zaman öncü kuruluş olduğuna değinerek HİSER Projesi’nde Hizmet İhracatçıları Birliği’nin tecrübeli ve önemli bir iş birliği kuruluşu olduğunu dile getirdi.