AKTOB Sektörler Buluşmalar Toplantısı

25 Nisan 2019Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Sektörler Buluşmalar Toplantısı’nın Nisan ayı oturumu 25 Nisan 2019’da Antalya’da Limak Lara Otel’de gerçekleştirilmiştir.
Toplantıya, AKTOB üyeleri ve turizm sektörü temsilcilerinin yanı sıra;
  • Hizmet İhracatçı Birliği (HİB) Turizm ve Seyahat ile ilgili Hizmetler Komitesi Başkanı Ahmet Akbalık,
  • Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,
  • Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş,
  • Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,
  • TÜROFED Başkanı Osman Ayık
katılım sağlayarak turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, dünya turizminin büyüdüğünü ve büyümeye devam ettiğini vurgulayarak, dünya turizminin yüzde 6 büyürken, Türkiye’nin dünyadaki büyümeden daha hızlı olduğunu ve Antalya’nın da istikrarlı bir gelişme gösterdiğini ancak, turizm sektörü büyürken bu büyümeye hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulamıştır.

Antalya'nın 2019 yılına 16 milyon turist hedeflediğini, 2023 hedefinin ise 25 milyon turist 25 milyar dolar turizm geliri olduğunu belirterek bu hedefin yakalanabilmesi için mevsimsellik sorununun aşılması gerektiğini vurgulamıştır.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise sektörü daha ileriye götürecek çalışmaların önemi üzerinde durarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başında sektörün vizyoner isimlerinden Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un olduğunu, Sayın Bakanın atacağı adımların sektörün geleceğini şekillendirmede katkı yapacağını ifade etmiştir.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kırsaldan, yerelden kalkınma konusunda tarım ve turizm sektörüyle işbirliği halinde olacaklarını belirtmiştir.

Hizmet İhracatçı Birliği (HİB) Turizm ve Seyahat İle İlgili Hizmetler Komite Başkanı Ahmet Akbalık, komitenin çalışmaları ve amaçları hakkında bilgi vererek,  Turizm; dizi – film endüstrisi, gastronomi, kültür sanat etkinlikleri gibi kavramların ülkenin imajını ve algısını yukarı çekerek ihracatın artmasına katkı sağlayacağını belirtmiştir. Dışa bağımlılığı azaltmak için Türk bayraklı tur operatörlerinin önemine dikkat çeken Ahmet Akbalık, desteklerin büyüme amacı doğrultusunda, stratejik olarak adım atılması gerektiğini ifade etmiştir.
 
Ayrıca Akbalık, bir ürünü ihraç etmekte ülke üzerindeki algının çok önemli olduğunu belirterek, hizmet ihracatı içindeki tüm yapıların da bütünsel olarak değer kazandığını ifade etmiştir. Film sektörünün turizm için önemine dikkat çekerek Antalya’daki herhangi bir hikâyenin dizi olarak oynatılması durumunda harcanan tanıtım bütçelerinin çok daha ötesinde turist kafilesinin gelmesinin sağlanabileceğini ifade etmiştir.

Türkiye’nin dünyada en çok rekabetçi olduğu sektörün turizm olduğunu ve rakiplere kıyasla hala atılması gereken çok adım olduğunu belirten Ahmet Akbalık, konuşmasını, “Kamu otoritesi ve bürokrasinin resmi olarak tanıdığı birliğimiz, mevzuatsal problemlerin çözümünde, hükümetin sektörel bir takım kararlarında ve bir takım süreçlerde etkin rol almakta. Demokratik seçimlerle yönetilen bu yapıda yer almak ve farklı farklı seslerle isteklerimizi karmaşık hale getirmektense bir olarak taleplerimizi ileterek net sonuçlar alabiliriz. Bu stratejik mecburiyettir.” sözleriyle tamamlamıştır.