Yazılım ve Bilişim Sektörüne Yönelik Ortak Akıl Toplantısı Gerçekleştirildi

04 Kasım 2021
Yazılım ve Bilişim Hizmetleri sektörüne yönelik Ortak Akıl Toplantısı,  Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Sn. Emre Orhan ÖZTELLİ, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet Sektör Konsey Başkanı Sn. Ahmet AKBALIK, HİB Yazılım ve Bilişim Hizmetleri Sektör Başkanı Sn. Ozan NALCIOĞLU, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Sn. Çiğdem ŞAMİLOĞLU ERKOÇ, Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı Sn. Hürol KARLI, HİB Genel Sekreteri Sn. Fatih ÖZER ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan TİM Hizmet Sektör Konsey Başkanı Sn. Ahmet AKBALIK, “Ülkemizin sahip olduğu genç nüfusun büyük bir avantaj olduğunu belirterek yazılımdaki fırsatların kaçırılmaması gerektiğini vurguladı. Kuluçka merkezleri ve doğru teşviklerle yeni girişimlerin ortaya çıkarılabileceğini belirten Akbalık, firmalarımızın kullandığı yazılımların stratejik öneme sahip olduğunu fakat birçok yazılımın yurt dışı menşeili olmasının tersine çevrilebileceğini ifade etti.


Birlik bünyesindeki eğitim hizmetleri, eğlence ve kültür hizmetleri, müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri, turizm ve seyahat ile ilgili hizmetler, liman işletmeciliği ve yer hizmetleri, yazılım ve bilişim hizmetleri, yolcu taşımacılığı hizmetleri, yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri, diğer iş hizmetleri sektörlerinin detaylı bir şekilde analizlerini yaptırdıklarını belirten HİB yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. AKBALIK, “Yaklaşık 1 yıldır çok detaylı bir araştırma üzerinde çalışıyoruz. Bu araştırma sayesinde sektörlerimizin mevcut pozisyonlarını, rakiplerimizin stratejilerini, hedef pazarlarımızı ve nasıl konumlandırma yapmamız gerektiği gibi sonuçlara ulaşacağız. Bu sayede sektörlerimizin ihtiyaçlarını daha iyi tespit edip ortak bir amaç doğrultusunda yol haritası çizeceğiz” şeklinde konuştu.

Yazılım ve bilişim sektörünün yarattığı katma değer ve ülke için öneminin farkında olduklarını belirten Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Sn. Emre Orhan ÖZTELLİ, Bakanlık olarak hizmet ihracatının stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek her bir alt sektör için ayrı ayrı çalışmalar gerçekleştirildiğini ve yazılım ve bilişim sektörünü de geliştirmek için gereken çalışmaların yapıldığını ifade etti. Sektörün çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve dinamiklerinin çok hızlı şekilde değiştiğini söyleyen Öztelli, “Sektörün ihtiyaçlarının hızlıca tespit edilip destekleri hızlı bir şekilde devreye sokabilmenin, sektörün hızına yetişebilmek için kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

 
Toplantıda konuşan HİB Yazılım ve Bilişim Hizmetleri Komite Başkanı Sn. Ozan NALCIOĞLU, “Yazılım ve bilişim hizmetleri sektörünün yarattığı verimlilik ve istihdam etkisi ile ekonomiler üzerinde kendi büyüklüğünün üstünde etki yaratmakta olduğunu, ürettiği çıktı ve hizmetler ile tüm sektörlere doğrudan katkı sağlayarak ekonomi geneline etki ettiğini ifade etti.  Özellikle pandemi dönemiyle birlikte birçok sektörün ertelediği dijital dönüşümün hızlanmasıyla birlikte sektörün oluşturduğu dolaylı etkileriyle beraber yarattığı ekonomik katma değerin gelecek yıllarda çok daha yükselmesinin kaçınılmaz olacağını belirtti. 2019 yılında 23 Milyar dolar toplam gelir ve yaklaşık 1,5 Milyar dolar ihracat hacmine ulaşan yazılım sektörümüzün, 2020 yılında yüzde 40’tan fazla artışla 2 milyar dolar ihracat geçekleştirdiğini, yakalanan bu artış trendinin iyi kullanılıp atılacak doğru adımlar ile 5 yıl içerisinde 15 milyar dolara ulaşacağını ve yazılım sektörünün dokundu birçok sektöre de katkı sağlanacağını ifade etti.

2018 yılında kurulan HİB’in kısa sürede 2 binden fazla üyeye ulaştığını belirten HİB Genel Sekreteri Sn. Fatih ÖZER, Bakanlık bünyesinde sadece hizmet sektörü için oluşturulan Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ve bu yapının desteklerinin hedeflerimize daha hızlı ulaşmamızı sağlayacağını belirterek yapılan ve yapılacak çalışmalarda, sektörlerin beklentileri, ihtiyaçları ve yaşadığı sorunların sektörel paydaşlar ile yapılacak görüşmelerle belirleneceğini ifade etti. Özer, her bir hizmet sektörünün ihracatını, ihracatçı sayısını ve yarattıkları katma değeri artırmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.

MK Novo’nun sektör raporu sunumu sonrasında Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün bilişim sektörü vizyonu ve yeni destek çalışmaları sunumu gerçekleştirildi. Sunum sonrasında sektörün sorunlarını, çözüm önerilerini ve fırsatları ileten sektör temsilcilerinin yaşadığı sıkıntıların başında finansmana erişim, yazılımcı sayısının azlığı gelirken özellikle oyun sektöründeki potansiyele dikkat çekildi.