Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü İmzalandı

19 Ekim 2021
Sağlık turizminin geliştirilmesini teminen, yurt dışından gelecek hastalara vize kolaylığı sağlamak amacıyla hazırlanan Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü, 15.10.2021 tarihinde, Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. İlker AYCI, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa TUZCU’ nun katılımlarıyla imzalandı.

Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker AYCI; Sağlık turizminde dünyada ilk 10 içerisinde yer alan Türkiye’nin, JCI verilerine göre 32 adet akredite sağlık kuruluşuyla hizmet verdiğini ve kardiyoloji, onkoloji ve organ nakli gibi kompleks tedavilerde çevre ve bölge ülkelerden ülkemize taleplerin olduğunu belirtti. Buna ek olarak, estetik, saç ekimi ve diş tedavilerinde de Avrupa’nın tercih ettiği bir destinasyon olan ülkemizin, sağlık sektöründe ulaştığı başarıları vurguladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN; Covid-19 Pandemisinin etkilerini turizm sektörümüzde en aza indirmek konusunda bugüne kadar Turizm Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızın destekleri ile çok önemli adımlar atıldığını ifade etti. Bu doğrultuda; Ticaret Bakanlığı ve Hizmet İhracatçıları Birliği organizasyonu ve Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının destekleri ile bir miladın yaşandığını ve bu anlayışla Irak ve Libya’dan gelen sağlık turistleri için, 2017 yılında S Tipi Vizenin hayata geçirildiğini belirtti. Ancak bu modelin, dünyadaki fırsatları Türkiye‘ye kazandırma konusunda yeterli olmadığının görüldüğünden ve bu kapsamda Ticaret Bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığımızın, sağlık sektörü ile yapılan istişareler doğrultusunda bir araya gelerek yeni bir model oluşturduğundan bahsederken; bu model kapsamında artık sağlık vizesi başvurularının Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği çatısı altında yürütüleceğini belirtti.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa TUZCU; Son 10 yılda 1 milyona ulaşan sağlık turisti hasta sayımızın çok daha ileriye taşınmasının, şu anda 1 milyar doları aşan sağlık turizmi döviz girdisinin 2023 yılına kadar 3 milyar doların üzerine çıkarmanın ve sağlık turizminde çok daha fazla hastanın ülkemizde misafir edilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Bu Protokol; ülkemize sağlık turizmi amacıyla gelecek olan yabancı vatandaşlara, Kanun çerçevesinde sağlanacak olan vize başvurularının Hizmet İhracatçıları Birliği tarafından yürütülmesi yetkisini vermektedir. Başvuruda bulunmak ve sağlık vizesinden yararlanmak isteyen tüm sağlık kuruluşlarının, Uluslararası Sağlık Turizm Yetki belgesine sahip olması ve Hizmet İhracatçıları Birliğine üye olması gerekmektedir.

Bu çerçevede, 15.10.2021 tarihinde imzalanan bahse konu Protokolün yürürlüğe girmesi için teknik alt yapı çalışmaları, ilgili Bakanlıklarınca yürütülmektedir. Gerekli teknik çalışmalar tamamlandığında, sağlık vizesi başvuruları hakkında detaylı bilgi web sitemiz üzerinden üyelerimize duyurulacaktır.

İmza törenine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:


https://www.youtube.com/watch?v=-Zn3Gg3ZOzQ